Big Paisley Fuchsia Rose från Chamois är en handtryckt bomullsduk i 100 % bomull. Det klassiska paisleymönstret i rosa och fuchsiatoner ger duken ett levande och dekorativt uttryck som passar lika fint till vardag som till fest.
Material: 100 % bomull
Färg: Fuchsia Rose
Mönster: Big Paisley
Finns även som rund bomullsduk Big Paisley Fuchsia Rose Ø220 cm.



Beskrivning
Art.nr: Table_Cloth_Duk_Big_Paisley_Fuchsia_Rose
Big Paisley Fuchsia Rose från Chamois är en handtryckt bomullsduk i 100 % bomull. Det klassiska Big Paisley-mönstret i rosa och fuchsiatoner ger duken ett dekorativt och levande uttryck med mycket karaktär.
Mönstret trycks för hand med traditionell blocktrycksteknik. Det handgjorda trycket ger textilen dess karaktäristiska uttryck och små variationer i färg och tryck är en naturlig del av hantverket. Fuchsia Rose ger dukningen en varm och färgstark känsla som passar både vardag och festligare tillfällen.
Material: 100 % bomull
Färg: Fuchsia Rose
Mönster: Big Paisley
Varumärke: Chamois
Tillverkning: Handtryckt med traditionell blocktrycksteknik
Välj storlek utifrån bordets mått och hur långt fall du önskar runt bordet.
Big Paisley Fuchsia Rose finns även som rund bomullsduk Big Paisley Fuchsia Rose Ø220 cm.
För ett vackert fall rekommenderar vi vanligtvis att duken hänger cirka 20–30 cm över bordskanten på varje sida.
→ Läs vår guide: Så väljer du rätt storlek på bordsduk
Tvätta duken i 30 °C på ett kort och skonsamt program för silke/ylle. Använd ett milt flytande tvättmedel utan blekmedel och låg centrifugering. Torktumla inte. Stryk som bomull.
→ Läs vår guide: Tvättråd Chamois