Låt dukningen blomma med Bomullsduken Dahlia från Chamois – en handtryckt duk som kombinerar mjuk elegans med ett uttrycksfullt mönster. Inspirerad av dahlians fylliga former och tidlösa skönhet skapar duken en varm och inbjudande känsla runt bordet, perfekt för både vardag och fest. Duken finns för avlånga bord och runda bord.
• 150x230 cm
• 170x270 cm
• 150x350 cm
Färg: Red / Green
Se mer från Chamois
Beskrivning
Art.nr: Cotton_table_cloth_Dahlia_Red-Green
Duken Dahlia från Chamois är blocktryckt för hand med traditionell teknik, vilket ger mönstret ett levande och dekorativt uttryck. Variationer är normala, gör varje duk unik och är en del av hantverket.
Den mjuka bomullskvaliteten ger ett vackert fall och gör duken lika praktisk som dekorativ. Varje exemplar är unikt tack vare det handgjorda trycket och passar perfekt för både vardagsdukning och festligare tillfällen.
Dukarna från Chamois går att mixa och matcha med flera olika servetter och bordstabletter för att skapa en personlig och unik stil i ditt hem. Dukarna finns i olika storlekar gör att passa ditt bord.
Dukar från Chamois finns i följande storlekar:
160x160 cm, 150x230 cm, 170x270 cm, 170x400 cm, 150x350 cm, Rund dia 160 cm, Rund 180 cm, Rund 220 cm
Alla modeller och färger finns inte i samtliga storlekar, se storlekväljaren ovan.
Material: 100% bomull
Tvättråd: Tvättas i 30 grader på kort och skonsamt program för silke/ylle med milt, flytande tvättmedel utan blekmedel för silke / ylle. Låg centrifugering, ingen torktumling.
Se fler skötselråd här
Varumärke: Chamois
Behöver du hjälp med att välja storlek på din duk? Se vår guide: Att välja storlek