Vacker rund linneduk i 100 % linne från Chamois med det handtryckta mönstret Parrot. Det grönblå mönstret mot den naturfärgade linnebottnen ger dukningen ett levande och elegant uttryck. Den runda formen passar fint till runda matbord och köksbord.
Material: 100 % linne
Färg: Grönblått och natur
Storlek: Ø220 cm
Finns även som rektangulär linneduk i flera storlekar.
Beskrivning
Art.nr: LL_26_00110
Parrot Sea Foam från Chamois är en rund, handtryckt linneduk i 100 % linne. Det dekorativa Parrot-mönstret går i grönblå toner mot en naturfärgad linnebotten och ger dukningen ett levande och elegant uttryck. Mönstret trycks för hand med traditionell indisk blocktrycksteknik, där små variationer i mönstret är en naturlig del av hantverket och gör varje duk personlig. Den runda formen och linnets naturliga fall passar lika fint till vardags som till fest.
Material: 100 % linne
Färg: Grönblått och natur
Mönster: Parrot
Varumärke: Chamois
Storlek: Ø220 cm
Form: Rund
Tillverkning: Handtryckt med traditionell blocktrycksteknik
Duken har en diameter på 220 cm. För ett vackert fall rekommenderar vi vanligtvis att duken hänger cirka 20–30 cm över bordskanten.
På ett runt bord med diameter 160 cm ger en duk på Ø220 cm exempelvis cirka 30 cm fall runt hela bordet.
→ Läs vår guide: Så väljer du rätt storlek på bordsduk
Tycker du om Parrot Sea Foam men har ett rektangulärt bord? Mönstret finns även som rektangulär linneduk Parrot Sea Foam i flera storlekar.
Tvätta duken i 30 °C på ett kort och skonsamt program för silke/ylle. Använd ett milt flytande tvättmedel utan blekmedel. Torktumla inte.
Duken kan strykas för ett slätare uttryck eller användas med linnets naturliga struktur för en mer avslappnad dukning.
→ Läs vår guide: Tvättråd Chamois